Jak vypadá Vaše květina?

„Květina kariéry“ je poetický název pro metodu identifikace vlastních schopností a dovedností, které můžeme nabídnout na trhu práce.

Jak taková květina kariéry vypadá? To záleží na Vás. Představte si krásnou velkou květinu s rozvinutými okvětními lístky a  s výrazným voňavým terčem uprostřed, kterému žádná včela medonoska neodolá! Okvětní lístky symbolizují naše požadavky a nároky na práci, naše představy a očekávání, jak by ideální zaměstnání mělo vypadat, abychom se v něm cítili dobře. Někdy jsou lupeny pořádně barevné a dužnaté, někdy mohou být ještě nerozvinuté a jsou pomačkané, někdy natržené nebo uvadající…Co však celá květina na svém stonku nese po svůj život nejdéle,  je terčík uprostřed. Ten plní hlavní úlohu květiny. Na jeho pylovém bříšku si představte své dovednosti, schopnosti a vlastnosti, které máte a při hledání zaměstnání je můžete využít. Nejedná se přitom  o jakékoliv dovednosti a vlastnosti. Prostřednictvím této metody zkusíme pojmenovat Vaše takzvané přenositelné dovednosti. Tedy takové, které jsou právě Vám přirozené a jste schopni je přenést do jakéhokoliv zaměstnání. Právě jejich přirozenost a to, že je provádíte automaticky a intuitivně Vám mnohdy brání si je uvědomit a pojmenovat, a tudíž je zaměstnavateli zapomenete nabídnout. Paradoxem je to, že je ovládáte nejlépe – tak dobře, že si je ani neuvědomíte.

Zajímavá myšlenka, nemyslíte? Až budete na pohovoru u zaměstnavatele, těžko budete mít čas přemýšlet, které dovednosti jsou ty Vaše Nej. A co víc, když už načtete příručky o psaní životopisu a výběrových řízení a budete oslňovat dovednostmi jako flexibilita, komunikační dovednosti, organizační schopnosti apod., může se Vám stát, že Vás zaměstnavatel překvapí otázkou, co si pod těmi krásnými slovy představit?

Využijte času, který nyní máte na přípravu a přijďte do TyfloCentra za Vaší regionální pracovnicí, která Vám poradí, jak Vaši květinu  „vypěstovat“.  Pomůžeme Vám dovednosti a vlastnosti najít, pojmenovat i ověřit si pravdivost jejich obsahu. Až přijde čas, budete na otázky zaměstnavatele připraven.

S důvěrou se obraťte na pracovnici ve Vašem regionu:

Olomouc: Mgr. Hana Křupalová, krupalova@tyflocentrum-ol_cz, tel: 588 500 522

Šumperk: Leona Šabršulová: sabrsulova@tyflocentrum-ol_cz, tel: 588 508 059

Prostějov: Zuzana Znojilova: znojilova@tyflocentrum-ol_cz (Znojilova@tyflocentrum-ol_cz), 588 507 084

Přerov: Mgr. Dagmar Staňková: stankova@tyflocentrum-ol_cz: 581 735 187